اسماعیل محمدی ( داور دومین جشنواره )
اسماعیل محمدی ( داور دومین جشنواره )
قرائت بیانیه هئیت داوران دومین جشنواره سراسری شبیه خوانی قربان تا غدیر توسط ذاکرالحسین اسماعیل محمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره سراسری شبیه خوانی قربان تا غدیر سال 1400

با سلام و درود به محضر مبارک حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و شما ذاکرین با اخلاص حضرت ابا عبدالله الحسین ( علیه السلام ).
اتفاق نادری است که پس از سالیان عمر دیده شد. این جشنواره، چند بُعد داشت که با استمرار آن در سالهای آتی باعث پیشرفت و تعالی شبیه خوانی خواهد شد. ( بُعد اجتماعی، فرهنگی و علمی ) .
در عرصه ی اجتماعی ما برای شناخت استعدادها و دیدن و شناخت همدیگر و مهمتر شناساندن تعزیه ی خوب به جامعه، نیاز به این اتفاق مهم داشتیم، که بحمدالله صورت پذیرفت. البته دارای اشکلات اندکی هم بود که حتما در سالهای بعد مرتفع خواهد شد.
اما عزیزان، باید این فرصتها را غنیمت شمرد و از آن استفاده کرد و با عزمی راسخ تر در سالهای بعد به جشنواره بیاییم . چه تندیس گرفته ویا نگرفته باشیم. در هر صورت در صحنه بوده، تا به قدر وسعمان از این هنر سنتی و مذهبی حمایت کرده باشیم.

اما به جشنواره بپردازیم؛

دومین جشنواره سراسری شبیه خوانی قربان تا غدیر با اینکه در شدت کرونا برگزار گردید، اما شاهد حضور گرم گروه ها از کرمان – مازندران – قم – اراک – البرز – زنجان – گرمسار – قزوین – گلپایگان – تفرش – دامغان و تهران بودیم .
رقابت ها خیلی نزدیک به هم و گروه ها تمرین کرده آمده بودند.
هیات داوران بخش بازبینی، از بین 47 گروه شرکت کننده، 18 گروه را مناسب شرکت در جشنواره دیدند و یک گروه نوجوان را بعنوان مهمان به جشنواره راه دادند.
و هیأت داوران جشنواره، به اتفاق آراء با بررسی های مکرر، از بین 19 گروه که جمعا حدود 300 نفر بودند، 24 نفر را در رشته های مختلف بعنوان نفر برتر و6 گروه را بعنوان گروه برتر انتخاب نمودند. که اسامی انتخابی جهت اعلام تقدیم می گردد.
البته قابل ذکر است که تمامی شرکت کنندگان خوب ظاهر شدند و با برنامه ریزی کار صورت گرفت ولی ما مکلف به انتخاب بهترین ها بودیم.

در پایان هیات داوران نکاتی را به شرکت کنندگان و برگزار کنندگان جشنواره متذکر می شوند؛

اول به شرکت کنندگان عرض می نماییم که:

  • در انتخاب مجالس برای شرکت در جشنواره دقت نموده تا بتوانید تمام ابعاد تعزیه را به نمایش بگذارید. و دیگر آنکه تعزیه خوان بتواند در میدان به راحتی هنر نمایی نماید.
  • در انتخاب نقشها دقت نمایید که به خوبی بین نفرات توزیع گردد.
  • تمرین کافی صورت گیرد تا گروه، به خوبی با هم هماهنگ شوند و کاری خوب ارائه گردد.
  • به تجهیزات و لباس اهمیت داده شود.
  • به موقع در فراخوان ها شرکت نموده، و برابر قوانین جشنواره حضور پیدا کنیم.

اما سخنی با دبیر جشنواره؛

  • حتی المقدور در سالهای آتی تعداد اجراها کمتر شود تا داوری سهل تر و با دقت بیشتری انجام گردد.
  • در روز یک یا نهایت دو اجرا باشد تا داورها تمرکز بیشتری بر کار داشته باشند.
  • رشته های دیگر مانند نسخه نویسی- طراحی و دوخت لباس- فیلمبرداری – عکاسی و صدابرداری نیز به جشنواره اضافه گردد تا تمام عوامل درگیر بتوانند هنرنمایی کنند.
  • حتما؛ بدون وقفه، همه ساله این اتفاق مهم برگزار شود تا در آینده نزدیک، شاهد پیشرفتهای خوبی در عرصه های اجتماعی، فرهنگی و علمی در تعزیه باشیم.
  • در آخر؛ از تمام شما بزرگواران که رونق بخش جشنواره بودید تشکر و قدردانی مینماییم، و از مدیریت مجمع تعزیه آل طاها نیز بابت برگزاری اینگونه برنامه ها تقدیر به عمل می آید.

با احترام؛ هیأت داوران دومین جشنواره سراسری شبیه خوانی قربان تا غدیر.

فهرست