زندگی نامه ی ذاکرالحسین حاج ابراهیم میرزاعلی

ذاکرالحسین حاج ابراهیم میرزاعلی
ذاکرالحسین حاج ابراهیم میرزاعلی

زندگی نامه حاج ابراهیم میرزاعلی

 

ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام ، حاج ابراهیم میرزاعلی فرزند پیر غلام اهل بیت ، استاد رضا میرزاعلی (فرزند میرزاعلی که در سید اسماعیل مکتب خانه داشته و در تکیه دولت در زمان صفویه شبیه خوانی می کرد .)
در تاریخ ” یکم اسفند ” ماه 1314 هـ . ش در محله ی امام زاده یحیای تهران در خانواده مذهبی متولد گردید .
با توجه به اینکه پدر بزرگوارشان معین البکای (کارگردان) بزرگ شبیه خوانی بودند، از خرد سالی با شبیه خوانی آشنا شده و از همان عوان کودکی به عنوان نقش اهل بیت (علیه السلام) در گروه های شبیه خوانی همراه پدر شرکت داشته اند .
با فرا گرفتن نسخه ها، شبیه خوانی را از نقش حضرت سکینه (علیها السلام) آغاز نمود و در رسته مخالف خوانی به تبهر رسید .
از شانزده سالگی با کمک برادر خود استاد احمد میرزاعلی در کنار شبیه خوانی، رشته ترومپت (شیپور) و سایدرام (طبل) را فراگرفت و با آشنا شدن به نت های موسیقی به رتبه ی استادی رسید. و برای علاقمندان موزیک تعزیه را هم تدریس نمود.
با بهره گیری از پدر خود (استاد رضا میرزاعلی) از حدود بیست سالگی کارگردانی را آغاز و به همین جهت اقدام به جمع آوری البسه و تجهیزات خاص شبیه خوانی کرده و در مدت کوتاه اجرای برنامه های شبیه خوانی را در اقسانقاط تهران و شهر های دوردست همچون اهواز، خرمشهر، بندر عباس، بندر بوشهر و…  اجرا نمود و با توجه به علاقه و دقت نظری که در اجرای برنامه داشت همچون گروههای شبیه خوانی حرفه ای مشهور شد .
از آنجا که در حسینیه حضرت ابوالفضل روستای قودجان (خوانسار) همه ساله در دهه سوم ماه صفر مراسم با شکوهی  با حضور بهترین هنرمندان شبیه خوانی برگزار می گردد .ایشان (ابراهیم میرزاعلی) از سال سی و پنج به مدت ده سال به عنوان سرپرست و کارگردان به همراه گروه ویژه خود اجرای برنامه داشت و پس از آن به عنوان طراح لباس و جامه دار تا هم اکنون مشغول فعالیت     می باشد .
وی از سی سالگی کلاسهای آموزش شبیه خوانی و موزیک را از محله های مختلف شهر دماوند برای گروه های بومی برگزار کرد .
این فعالیت ها تا به دان جا گسترش یافت که بارها توسط وزارت ارشاد به کشورهای اروپایی و آسیایی همچون فرانسه، ایتالیا، آلمان، عراق و … به عنوان کارگردان و جامه دار عزیمت و از سال هشتاد به عنوان استاد هنرمند تحت پوشش وزارت ارشاد اسلامی قرار گرفت.                                                                                                                                                                      « پایان »
فهرست